Atrakcje
Spała
to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski.
Lasy Spalskie rozciągające się nad Pilicą, są świetnym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki oraz spływy kajakowe.
Atrakcje Spały
Naturalnej wielkości pomnik żubra stał się nieoficjalnym symbolem Spały. Pojawił się w Spale w 1929r, przeniesiony z Hajnówki na polecenie prezydenta Mościckiego. Znajduje się w samym centrum dawnej osady pałacowej.
Pochodzi z początku XX wieku, jest najbardziej widocznym punktem w Spale. Wieża ma wysokość 36m.
Za czasów carskich w Spale nie było kościoła ani cerkwi. Po pierwszej wojnie światowej gospodarzem Spały został Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-1926. To on był pomysłodawcą wzniesienia kościółka w miejscu po zburzonych carskich koszarach. Projekt i budowę kościoła zlecono architektowi, Kazimierzowi Skórewiczowi.
W okolicach stawu na rzece Gać powstała niewielka wysepka, do której prowadzi drewniany mostek. Po środku wysepki stanął pomnik prezydenta Ignacego Mościckiego, prezydent siedzi zamyślony, gotowy na polowanie, a towarzyszy mu wierny pies Lord.
Kolejowy i towarzyszące mu bunkry pomocnicze powstały podczas drugiej wojny światowej dla ochrony pociągów sztabowych przywożących hitlerowskich dowódców do Naczelnego Dowództwa Wojskowego "Wschód" mieszczącego się w Spale. Zwiedzającym udostępniony jest cały bunkier kolejowy (w środku ciekawa wystawa) oraz bunkry techniczne. Koniecznie trzeba zejść do podziemnego korytarza łączącego główny bunkier z bunkrami technicznymi.
Muzeum w którym można zobaczyć wiele wystaw historycznych, nie może go pominąć nikt kto choć troszkę kocha historię.
Pomnik myśliwego wybudowany najpierw w miejscu polowania cara a następnie odtworzonego w 1933 roku przez leśników dla prezydenta Mościckiego. W pobliżu pomnika kamień z napisem "Lord" - nagrobek ulubionego psa prezydenta. W pobliżu groty stał spalski grzyb - kryta słomą altana, do której spływali łodziami goście spalskiego pałacu.
W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.
Spała to:
adresowany przede wszystkim do kolekcjonerów i zbieraczy wszelkiego rodzaju przedmiotów zabytkowych i staroci oraz do osób handlujących tego typu przedmiotami, producentów zdrowej lokalnej żywności takich jak miody, nalewki, chleby, sery, przetwory owocowe, warzywne. Na imprezie prezentowana jest twórczość ludowa i rękodzielnicza.
to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.
to największa plenerowa impreza myśliwska i jeździecka w Polsce, która zyskuje już europejską rangę. Jeździectwo i polowania zawsze były rozrywką elitarną i ekskluzywną, a tak reprezentacyjne i urocze miejsce jak Spała jest doskonałą oprawą dla przedstawienia naszych tradycji i dziedzictwa kulturowego. Impreza ma charakter otwarty. Ze względu na bogaty program jest bardzo ciekawa, żywa i każdy może wziąć w niej aktywny udział.
Atrakcje okolicy:
W Inowłodzu
warto zobaczyć romański Kościółek Św. Idziego, który wystawił w roku 1082 Władysław Herman. Jest on murowany z kamienia polnego, ma małe wysoko umieszczone półokrągłe okna romańskie oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.
W Tomaszowie Mazowieckim
Jedyny w Europie tego rodzaju rezerwat Niebieskie Źródła, pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu – Skansen rzeki Pilicy ora jedyny w Polsce kryty tor łyżwiarski - Arenę Lodową.
Niedawno do zwiedzania udostępniono Groty Nagórzyckie - zbudowane z piaskowca cenomańskiego, pochodzącego z epoki kredy.
W Smardzewicach.
Zalew Sulejowski - największy zbiornik wodny w centralnej Polsce.