Atrakcje - Spalskie Pokoje Gościnne

Spalskie Pokoje do strony głównej

Spalskie Pokoje Gościnne

Spalskie Pokoje do strony głównej
Przejdź do treści
Atrakcje
Spała

to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Leczył się też tutaj Józef Piłsudski.
Lasy Spalskie rozciągające się nad Pilicą, są świetnym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki oraz spływy kajakowe.

Atrakcje Spały
Naturalnej wielkości pomnik żubra stał się nieoficjalnym symbolem Spały. Pojawił się w Spale w 1929r, przeniesiony z Hajnówki na polecenie prezydenta Mościckiego. Znajduje się w samym centrum dawnej osady pałacowej.

Pochodzi z początku XX wieku, jest najbardziej widocznym punktem w Spale. Wieża ma wysokość 36m.

Za czasów carskich w Spale nie było kościoła ani cerkwi. Po pierwszej wojnie światowej gospodarzem Spały został Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922-1926. To on był pomysłodawcą wzniesienia kościółka w miejscu po zburzonych carskich koszarach. Projekt i budowę kościoła zlecono architektowi, Kazimierzowi Skórewiczowi.

W okolicach stawu na rzece Gać powstała niewielka wysepka, do której prowadzi drewniany mostek. Po środku wysepki stanął pomnik prezydenta Ignacego Mościckiego, prezydent siedzi zamyślony, gotowy na polowanie, a towarzyszy mu wierny pies Lord.

Kolejowy i towarzyszące mu bunkry pomocnicze powstały podczas drugiej wojny światowej dla ochrony pociągów sztabowych przywożących hitlerowskich dowódców do Naczelnego Dowództwa Wojskowego "Wschód" mieszczącego się w Spale. Zwiedzającym udostępniony jest cały bunkier kolejowy (w środku ciekawa wystawa) oraz bunkry techniczne. Koniecznie trzeba zejść do podziemnego korytarza łączącego główny bunkier z bunkrami technicznymi.

Muzeum w którym można zobaczyć wiele wystaw historycznych, nie może go pominąć nikt kto choć troszkę kocha historię.

Pomnik myśliwego wybudowany najpierw w miejscu polowania cara a następnie odtworzonego w 1933 roku przez leśników dla prezydenta Mościckiego. W pobliżu pomnika kamień z napisem "Lord" - nagrobek ulubionego psa prezydenta. W pobliżu groty stał spalski grzyb - kryta słomą altana, do której spływali łodziami goście spalskiego pałacu.

W skład kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty  i hotele.
Spała to:
adresowany przede wszystkim do kolekcjonerów i zbieraczy wszelkiego rodzaju przedmiotów zabytkowych i staroci oraz do osób handlujących tego typu przedmiotami, producentów zdrowej lokalnej żywności takich jak miody, nalewki, chleby, sery, przetwory owocowe, warzywne. Na imprezie prezentowana jest twórczość ludowa i rękodzielnicza.

to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

to największa plenerowa impreza myśliwska i jeździecka w Polsce, która zyskuje już europejską rangę. Jeździectwo i polowania zawsze były rozrywką elitarną i ekskluzywną, a tak reprezentacyjne i urocze miejsce jak Spała jest doskonałą oprawą dla przedstawienia naszych tradycji i dziedzictwa kulturowego. Impreza ma charakter otwarty. Ze względu na bogaty program jest bardzo ciekawa, żywa i każdy może wziąć w niej aktywny udział.
Atrakcje okolicy:
W Inowłodzu
warto zobaczyć romański Kościółek Św. Idziego, który wystawił w roku 1082 Władysław  Herman. Jest on murowany  z kamienia polnego, ma małe wysoko umieszczone półokrągłe okna romańskie oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

W Tomaszowie Mazowieckim
Jedyny w Europie tego rodzaju rezerwat Niebieskie Źródła, pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu – Skansen rzeki Pilicy ora jedyny w Polsce kryty tor łyżwiarski - Arenę Lodową.
Niedawno do zwiedzania udostępniono Groty Nagórzyckie - zbudowane z piaskowca cenomańskiego, pochodzącego z epoki kredy.


W Smardzewicach.
Zalew Sulejowski - największy zbiornik wodny w centralnej Polsce.


Adres:
ul. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 5,
97-215 Spała
Recepcja:
ul. Wojciechowskiego 15,
97-215 Spała
Godziny pracy:
8:00-18:00
​​
Telefon:
+48 603 411 216
+44 710 16 60
E-mail:
© MK
Adres:
ul. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 5,
97-215 Spała
Recepcja:
ul. Wojciechowskiego 15,
97-215 Spała
Godziny pracy:
8:00-18:00
​​
Wróć do spisu treści